Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
The moles of chromium (iii) nitrate produced is calculated as follows
write the equation for reaction
3 Pb(NO3)2 + 2 Cr = 2 Cr(NO3)3 + 3 Pb
by use of mole ratio between Pb(NO3)2 to Cr(NO3)3 which is 3 : 2 the moles of Cr(NO3)3 is therefore
= 0.85 x2 /3 = 0.57 moles
It would be d bc when it’s at its lowest point it means not that much energy and that would be its lowest point which is D
D has a total of four significant figures.
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4