Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8
For the basic solution:
11.2 = -log[H+]
[H+] = 6.31 x 10⁻¹²
For the acidic solution:
2.4 = -log[H+]
[H+] = 3.98 x 10⁻³
The difference:
3.98 x 10⁻³ - 6.31 x 10⁻¹²
≈ 4.0 x 10⁻³
The answer is B
<span>Three sources of error that might account for the differences
in the enthalpy of fusion include the room temperature how much’ long you stirred
and another thing that might make it have different results is how long the ice
was out for </span>