Thomson proposed this idea. Rutherford disproved it when he shot alpha particles at a gold sheet and they bounced back at him, proving that the alpha particles bounced off something aka the nucleus.
D.
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
Answer:
C. effusion because there is a movement of a gas through a small opening into a larger volume
Explanation:
Effusion makes fluid/gas molecules move to the container with less pressure or larger volume. In diffusion, the movement should work two ways even though one side might receive more. But in effusion, the movement is rather one way.
This case shows how effusion work because its not the concentration that makes the balls moving to the bottom part of the container. No ball moving from bottom container to top either.
The percent A by mass for substance AB =<u> 75%</u>
<h3>Further explanation</h3>
Proust states the Comparative Law that compounds are formed from elements with the same Mass Comparison, so that compounds have a fixed composition of elements
Empirical formula is the mole ratio of compounds forming elements.
From Substance AB₂ is 60.0% A by mass.
Let's say that AB₂ mass = 100 gram, then
mass A = 60 gram
mass B = 40 gram : 2 (coefficient in compound AB₂ = 2) = 20 gram
In compound AB:
Total mass = mass A + mass B
Total mass = 60 + 20 grams = 80 grams
Then the percentage of compound A = (60: 80) = 75%
<h3>Learn more</h3>
Grams of KO₂ needed to form O₂
brainly.com/question/2823257
Keywords : percent mass, substance
#LearnwithBrainly