Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Answer : Option 3) Wave/Particle duality.
Explanation : The experiment on discovery of photoelectric effect revealed about the photoelectrons of light that can behave as particle or waves.
The photoelectric effect is observed when the emission of electrons or other free carriers occurs on shining a light radiation on a material. The electrons emitted from this can be called photo electrons. These photoelectrons may behave as wave or particle in duality which holds that light and matter exhibit properties of both waves and of particles.
Answer : The expected coordination number of NaBr is, 6.
Explanation :
Cation-anion radius ratio : It is defined as the ratio of the ionic radius of the cation to the ionic radius of the anion in a cation-anion compound.
This is represented by,

When the radius ratio is greater than 0.155, then the compound will be stable.
Now we have to determine the radius ration for NaBr.
Given:
Radius of cation,
= 102 pm
Radius of cation,
= 196 pm

As per question, the radius of cation-anion ratio is between 0.414-0.732. So, the coordination number of NaBr will be, 6.
The relation between radius ratio and coordination number are shown below.
Therefore, the expected coordination number of NaBr is, 6.
These gases very rarely react, with others and also noble gases are odourless and colourless.
Explanation:
- Noble gases will not react with anything so that is the reason why they are known as an inert gas.
- Noble gases are present in group 18 on the periodic table and following the rule of the octet which is they completed their orbital by s2p6 which is the highest energy level.
- Most elements are discovering through their reactivity with the other elements, commonly with oxygen. In the case of a noble gas, it is difficult for a scientist to work with the gases which have very less or no chemical property in terms of their reactivity.
Answer is: glycerol because it is more viscous and has a larger molar mass.
Viscosity depends on intermolecular interactions.
The predominant intermolecular force in water and glycerol is hydrogen bonding.
Hydrogen bond is an electrostatic attraction between two polar groups in which one group has hydrogen atom (H) and another group has highly electronegative atom such as nitrogen (like in this molecule), oxygen (O) or fluorine (F).