Answer:
3:1
Explanation:
Stearic acid - C18H36O2
Fructose- C6H12O6
Since the energy content of food is roughly proportional to the carbon content. It means:
C18/C6 = 3 or 3:1
This explains why fats and oil are the major source of energy in the body and not carbohydrates. This is due to Fats and oil having larger amounts of Carbon compared to Carbohydrates.
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm
Answer: A. Liquefy hydrogen under pressure and store it much as we do with liquefied natural gas today.
Explanation:
Current Hydrogen storage methods fall into one of two technologies;
- <em>physical storage</em> where compressed hydrogen gas is stored under pressure or as a liquid; and
- <em>chemical storage</em>, where the hydrogen is bonded with another material to form a hydride and released through a chemical reaction.
Physical storage solutions are commonly used technologies but are problematic when looking at using hydrogen to fuel vehicles. Compressed hydrogen gas needs to be stored under high pressure and requires large and heavy tanks. Also, liquid hydrogen boils at -253°C (-423°F) so it needs to be stored cryogenically with heavy insulation and actually contains less hydrogen compared with the same volume of gasoline.
Chemical storage methods allow hydrogen to be stored at much lower pressures and offer high storage performance due to the strong binding of hydrogen and the high storage densities. They also occupy relatively smaller spaces than either compressed hydrogen gas or liquified hydrogen. A large number of chemical storage systems are under investigation, which involve hydrolysis reactions, hydrogenation/dehydrogenation reactions, ammonia borane and other boron hydrides, ammonia, and alane etc.
Other practical storage methods being researched that focuses on storing hydrogen as a lightweight, compact energy carrier for mobile applications include;
- Nanostructured metal hydrides
- Liquid organic hydrogen carriers (LOHC)
Answer:
B.
Solar energy is converted into chemical potential energy, which is found in the products like glucose.
Explanation:
Answer:
pH = 2.25
Explanation:
pH is a measurement in chemistry defined as the -log [H₃O⁺]. Molarity [], is defined as the ratio between moles of solute (HCl) and the liters of solution
To solve this question we must find the molarity of the H₃O⁺ knowing: [HCl] = [H₃O⁺]
[HCl]:
0.0084moles / 1.500L
= 0.0056M = [HCl] = [H₃O⁺]
pH = -log [H₃O⁺] = -log [0.0056M]
<h3>pH = 2.25</h3>