Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer:
A. Arginine
Explanation:
The urea cycle is the cycle of the biochemical reactions which produces urea from ammonia.
Steps of the urea cycle:
- Carbamoyl phosphate, in presence of ornithine transcarbamoylase is converted to citrulline by the denotation of carbamoyl phosphate groupto ornithine and a phosphate group is released.
- Amino group of the aspartate and carbonyl group of the citrulline are condensed to form argininosuccinate in the presence of enzyme, argininosuccinate synthetase. This condensation reaction is ATP dependent.
- <u>Argininosuccinate then undergoes cleavage by the argininosuccinase to form intermediate, arginine and fumarate.</u>
- <u>Arginine is then cleaved by the arginase to form urea as well as ornithine.</u> Ornithine is transported back to mitochondria to begin urea cycle again.
<h2>Answer:</h2>
The correct answer is option C which is, "Electrons in the orbit closest to the nucleus have the least amount of energy".
<h3>
Explanation:</h3>
- There are different orbitals around the nucleus on which the electrons moves around the nucleus.
- These orbitals have a specific energy, due to which they are known as energy levels.
- The energy level near to the nucleus has least amount of the energy and the energy of the orbitals increase as the distance of the orbitals increase to the nucleus.
c. A full s subshell is able to shield a newly filled p subshell from the nucleus, making the first electron in a p subshell easy to remove.
Explanation:
From the given options, a full s-sublevel is able to shield a newly filled p-subshell from the nucleus thereby making the first electron in a p-subshell easy to remove is correct.
What is ionization energy?
Ionization energy is a measure of the readiness of an atom to lose an electron.
First ionization energy is the energy required to remove the most loosely held electron in the gas phase.
The size of an atom/element depends on the number of electrons it contains. The more the electrons, the larger its size.
- The larger an atom becomes the lesser the ionization energy needed to remove the first electron from its outermost shell.
Electron - electron repulsion occurs when two electrons in the same sub-level repels one another.
Shielding effect is the ability of the inner electrons to protect the outer electrons from the pull of the nuclear charge.
In option C, a s-subshell has a greater shielding effect than the p,d and f sub-shell in that order.
A newly introduced electron in the p-sublevel will be loosely held and easier to remove.
Learn more:
First ionization energy brainly.com/question/2153804
#learnwithBrainly
1. Answer;
Equation;
-NaCl(aq) → Na{+}(aq) + Cl{-}(aq)
Explanation;
-The polar property of water allows ionic compounds such as sodium chloride to dissolve in water. (sodium chloride is an ionic compound).
-Sodium chloride dissociates in water into sodium ions and chloride ions as shown by the equation. Water molecules surrounds the negatively charged chloride ions and positive sodium ions and pulls them away into solution.
2. Answer;
Equation;
Fe(ClO4)3(aq) → Fe 3+(aq) + 3ClO4 - (aq)
Explanation;
Iron (iii) perchlorate (Fe(ClO4)3 dissociates in water into iron (iii) ion and perchlorate ion. Iron (iii) ion is positively charged while the perchlorate ion is negatively charged, they are pulled apart by the polar water molecules, a process called dissociation.
-