Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
Answer:
11482 ppt of Li
Explanation:
The lithium is extracted by precipitation with B(C₆H₄)₄. That means moles of Lithium = Moles B(C₆H₄)₄. Now, 1 mole of B(C₆H₄)₄ produce the liberation of 4 moles of EDTA. The reaction of EDTA with Mg²⁺ is 1:1. Thus, mass of lithium ion is:
<em>Moles Mg²⁺:</em>
0.02964L * (0.05581mol / L) = 0.00165 moles Mg²⁺ = moles EDTA
<em>Moles B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium:</em>
0.00165 moles EDTA * (1mol B(C₆H₄)₄ / 4mol EDTA) = 4.1355x10⁻⁴ mol B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium
That means mass of lithium is (Molar mass Li=6.941g/mol):
4.1355x10⁻⁴ moles Lithium * (6.941g/mol) = 0.00287g. In μg:
0.00287g * (1000000μg / g) = 2870μg of Li
As ppt is μg of solute / Liter of solution, ppt of the solution is:
2870μg of Li / 0.250L =
<h3>11482 ppt of Li</h3>
Nitrate ions
and potassium ions
.
<h3>Explanation</h3>
Potassium dichromate undergoes a double-decomposition reaction with barium nitrate to produce barium dichromate and potassium nitrate. The reaction is possible due to the low solubility of barium dichromate that precipitate out of the solution readily after its production.
Start with the balanced chemical equation for this process:

Rewrite the chemical equation as an ionic one; express all soluble salts- those with state symbol (aq)- as their constituting ions while leaving the insoluble (s) intact.

and
are found on both sides of the equation by the same quantity. The two ions thus took no part in the net reaction and act as spectator ions.
A gas does not have a specific shape or volume (so we reject option A), instead it adjusts itself to the container (which is further influenced by other forces such as gravity and temperature) and it with time, willl fill the whole container evenly, so the correct answer is:
(2) It takes the shape and the volume of any container in which it is confined
When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed