Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
Answer:- 1840 g.
Solution:- We have been given with 3.35 moles of
and asked to calculate it's mass.
To convert the moles to grams we multiply the moles by the molar mass of the compound. Molar mass of the compound is the sum of atomic masses of all the atoms present in it.
molar mass of
= atomic mass of Hg + 2(atomic mass of I) + 6(atomic mass of O)
= 200.59+2(126.90)+6(16.00)
= 200.59+253.80+96.00
= 550.39 gram per mol
Let's multiply the given moles by the molar mass:

= 1843.8 g
Since, there are three sig figs in the given moles of compound, we need to round the calculated my to three sig figs also. So, on rounding off to three sig figs the mass becomes 1840 g.
Answer is: molality of urea is 5.84 m.
If we use 100 mL of solution:
d(solution) = 1.07 g/mL.
m(solution) = 1.07 g/mL · 100 mL.
m(solution) = 107 g.
ω(N₂H₄CO) = 26% ÷ 100% = 0.26.
m(N₂H₄CO) = m(solution) · ω(N₂H₄CO).
m(N₂H₄CO) = 107 g · 0.26.
m(N₂H₄CO) = 27.82 g.
1) calculate amount of urea:
n(N₂H₄CO) = m(N₂H₄CO) ÷ M(N₂H₄CO).
n(N₂H₄CO) = 27.82 g ÷ 60.06 g/mol.
n(N₂H₄CO) = 0.463 mol; amount of substance.
2) calculate mass of water:
m(H₂O) = 107 g - 27.82 g.
m(H₂O) = 79.18 g ÷ 1000 g/kg.
m(H₂O) = 0.07918 kg.
3) calculate molality:
b = n(N₂H₄CO) ÷ m(H₂O).
b = 0.463 mol ÷ 0.07918 kg.
b = 5.84 mol/kg.
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.