Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
There are several process in the nature, which keeps water cycling between them. By Precipitation, Earth's sphere gets water which we use in several ways, and by evaporation & sublimation, it goes back to upper spheres of the Earth's atmosphere and cycle happens again & again.
Hope this helps!
Answer:
A
Explanation:
Iron has the ground state electronic configuration [Ar]3d64s2
Fe2+ has the electronic configuration [Ar]3d6.
In an octahedral crystal field, there are two sets of degenerate orbitals; the lower lying three t2g orbitals, and the higher level two degenerate eg orbitals. Strong field ligands cause high octahedral crystal field splitting, there by separating the two sets of degenerate orbitals by a tremendous amount of energy. This energy is much greater than the pairing energy required to pair the six electrons in three degenerate orbitals. Since CN- is a strong field ligand, it leads to pairing of six electrons in three degenerate orbitals
Mass = ?
Density = 2.70 g/mL
Volume = 276 mL
Therefore:
D = m / V
2.70 = m / 276
m = 2.70 x 276
m = 745.2 g