Answer: The average atomic mass of the element X is 51.99592 amu
Explanation:
Mass of isotope 1 = 49.94605 amu
% abundance of isotope 1 = 4.350% = 
Mass of isotope 2 = 51.94051 amu.
% abundance of isotope 2 = 83.79% = 
Mass of isotope 3 = 52.94065 amu.
% abundance of isotope 2 = 9.500% = 
Mass of isotope 4 = 53.93888 amu.
% abundance of isotope 2 = 2.360% = 
Formula used for average atomic mass of an element :



Therefore, the average atomic mass of the element X is 51.99592 amu
The final temperature of the lead-water system will be lower than the final temperature of the copper-water system.
Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
Answer:
Secondary consumers
Explanation:
Carnivores are organisms that only eat meat and that rely on others for food and energy; this means that they cannot produce food themselves.
Look at the answer choices:
- Decomposers: these are organisms that break down dead matter into material that can be used later by plants to grow; carnivores do not break down dead matter; rather, they eat meat.
- Primary consumers: these are usually herbivores; they are the second level of the energy pyramid, and they eat the organisms at the bottom level. The organisms at the bottom level are plants that make their own food. Obviously, plants are not meat, so carnivores are not primary consumers.
- Producers: these are the plants at the bottom of the energy pyramid that make their own food. Carnivores do not make their own food.
Thus, the answer is secondary consumers because this level of organisms eat the organisms at the primary consumer level.
Hope this helps!
Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M