Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M
Particles in a liquid are more loosely packed there for they have more room to move and can flow around eachother . Hope this helps XD
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
Answer:
0.66g of water
Explanation:
Molar heat of vaporization of any substance is defined as the heat necessary to vaporize 1 mole of the substance.
If heat of vaporization of water is 40.79kJ/mol and you add 1.50kJ, the moles you vaporize are:
1.50kJ × (1mol / 40.79kJ) = 0.0368 moles of water.
As molar mass of water is 18.01g/mol, mass of water that can be vaporized are:
0.0368 moles × (18.01g / mol) = <em>0.66g of water</em>
There are 9 square meters in one square yard so divide 27.99 by 9
27.99/9=3.11
one square meter is $3.11
I hope I've helped!