Answer:
The partial pressure of NO2 = 0.152 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure NO2 = 0.500 atm
Total pressure at equilibrium = 0.674 atm
Step 2: The balanced equation
2NO2(g) → 2NO(g) + O2(g)
Step 3: The initial pressure
pNO2 = 0.500 atm
pNO = 0 atm
p O2 = 0 atm
Step 4: Calculate pressure at the equilibrium
For 2 moles NO2 we'll have 2 moles NO and 1 mol O2
pNO2 = 0.500 - 2x atm
pNO =2x atm
pO2 = xatm
The total pressure = p(total) = p(NO2) + p(NO) + p(O2)
p(total) = (0.500 - 2x) + 2x + x= 0.674 atm
0.500 + x = 0.674 atm
x = 0.174 atm
This means the partial pressure of NO2 = 0.500 - 2*0.174 = 0.152 atm
Answer:
Follows are the explanation to this question:
Explanation:
When the drug is negatively charged, its negative electrolyte is annihilated to just the positive electrode. It is enticed, and it may not have a picture showing the electrode, however, We suppose that electrodes from either side of a skin slice. Its negative electrode will bypass or push thru the skin if in front of the counter terminal this becomes a red-positive electrode.
The theory of biological evolution known as Darwin's theory of evolution or Darwinism given by Charles Darwin an English naturalist. According to the theory, all the species of organisms develop and originate via the natural selection of minor, inherited changes, which enhances the tendency of an individual to survive, compete, and develop the tendency to give rise to new ones.
Thus, according to Darwin's theory of evolution in the given case of black and orange snakes, the black snakes will survive and reproduce, therefore, passing their traits to their offspring, while few orange snakes will remain in the population.
There are 22.99073411 miles in 37 kilometers.
You would use the formula (Miles = Kilometers * 0.621371192) to get your answer.
Other calculations:
37 kilometer(s) = 40463.69 yards
37 kilometer(s) = 121391.08 feet or foot
37 kilometer(s) = 1456692.91 inches
Hope this helps! :)