Explanation:
It is given that energy to transfer one water molecule is
J/molecule
As it is known that in 1 mole there are
atoms.
So, energy in 1 mole =
J/mol
= 13.3 kJ/mol
As, 
Putting the given values in the above formula as follows.


= 0.08377
= 1.213 =
= 
= 
=
water molecules per oil molecule
Thus, we can conclude that the equilibrium concentration at 293 K, assuming that nothing else changes is
.
Answer:
1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Explanation:
Volume of the flask remains constant = V = 2.0 L
Initial pressure of the oxygen gas = 
Initial temperature of the oxygen gas = 
Final pressure of the oxygen gas = 
Final temperature of the oxygen gas = 
Using Gay Lussac's law:


1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
Moles of oxygen gas = n
(ideal gas equation)

Mass of 0.08310 moles of oxygen gas:
0.08310 mol × 32 g/mol = 2.6592 g
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Hello!
To solve this problem we are going to use the
Henderson-Hasselbach equation and clear for the molar ratio. Keep in mind that we need the value for Acetic Acid's pKa, which can be found in tables and is
4,76:
![pH=pKa + log ( \frac{[CH_3COONa]}{[CH_3COOH]} )](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3DpKa%20%2B%20log%20%28%20%5Cfrac%7B%5BCH_3COONa%5D%7D%7B%5BCH_3COOH%5D%7D%20%29%20)
![\frac{[CH_3COOH]}{[CH_3COONa}= 10^{(pH-pKa)^{-1}}=10^{(4-4,76)^{-1}}=5,75](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BCH_3COOH%5D%7D%7B%5BCH_3COONa%7D%3D%2010%5E%7B%28pH-pKa%29%5E%7B-1%7D%7D%3D10%5E%7B%284-4%2C76%29%5E%7B-1%7D%7D%3D5%2C75%20)
So, the mole ratio of CH₃COOH to CH₃COONa is
5,75Have a nice day!
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
Answer:
Explanation:
q= mc theta
where,
Q = heat gained
m = mass of the substance = 670g
c = heat capacity of water= 4.1 J/g°C
theta =Change in temperature=(
66-25.7)
Now put all the given values in the above formula, we get the amount of heat needed.
q= mctheta
q=670*4.1*(66-25.7)
=670*4.1*40.3
=110704.1