Less friction to stop the wheel from turning
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
<span>The element that is used in light bulbs as a filament is tungsten - this is almost always the case in halogen and incandescent bulbs. Tungsten is chosen for this purpose because of the fact it can withstand temperatures of up to 4,500 degrees, as well as being incredibly flexible.</span>
Answer:check explanation
Explanation:
No diagram is given above but to determine the value of melting point we need to understand the fact that NaCl has a lower melting point than MgS.
Reasons are; (1) sodium ion (+1) in the first group of the periodic table is characterized by its softness and low melting point and, (2). Is that it has a lower melting point than MgS because the COULUMBIC ATTRACTIONS between its singly charged sodium ions(+1) and the chlorine ions(-1) are weaker than those between the ions in MgS.