Answer:
Moles of BCl₃ needed = 0.089 mol
Explanation:
Given data:
Moles of BCl₃ needed = ?
Mass of HCl produced = 10.0 g
Solution:
Chemical equation:
BCl₃ + 3H₂O → 3HCl + B(OH)₃
Number of moles of HCl:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 10.0 g/ 36.46 g/mol
Number of moles = 0.27 mol
Now we will compare the moles of HCl with BCl₃.
HCl : BCl₃
3 : 1
0.27 : 1/3×0.27 = 0.089 mol
I believe the answer is Na because it should be sodium which is Na.
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
No, because an atom consists of two main parts and three subatomic
particles, protons, neutrons, and electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not effect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml