According to the kmt pressure is directly proportional to the number of collision between particles
1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
The salt water is a mixture because the salt and the water can be separated from each other. The dissolution of salt inside water is a physical change. At the same time, the salt water is an electrolyte, because it conducts electricity. The electricity that was pass through the water led to the decomposition of the water; those bubbles that form inside the water represent oxygen gas which is a product of decomposition of water, therefore the electricity that was passed through the salt water has caused chemical change to occur inside the salt water.<span />
The correct answer is option d, that is, atoms of the element.
As the atoms are neither destroyed nor created in a chemical reaction, the sum of the mass of the products in a reaction must be equivalent to the sum of the mass of the reactants.
The chemical reactions must be balanced, they must exhibit a similar number of atoms of each element on both the sides of the equation. As a consequence, the mass of the reactants must be equivalent to the mass of the products of the reaction.
Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>