Answer is: <span> two samples have in common same amount of substance and same number of particles.
1) There are same amount of substance in both beakers:
n(Zn) = 1 mol.
n(ZnCl</span>₂) = 1 mol.
2) There are same number of particles (atoms, molecules, ions) in both beakers:
N(Zn) = n(Zn) · Na.
N(Zn) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ atoms of zinc.
N(ZnCl₂) = n(ZnCl₂) · Na.
N(ZnCl₂) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ molecules of zinc(II) chloride.
Na - Avogadro number.
Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.
Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho