<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL
Hello there!
To determine the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus, we have to keep in mind that
a Hydrogen atom has 1 proton and 1 electron.
Protons are in the nucleus while electrons are in electron shells surrounding the nucleus.
The mass of the nucleus will be equal to the mass of 1 proton and we can express the fraction as follows:

So, the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus is
0,9995. That means that almost all the mass of this atom is at the nucleus.
Have a nice day!
If we write the equation of the reaction that will take place, it is:
2HNO₃ + Na₂CO₃ → 2NaNO₃ + H₂CO3
The molar ratio of 2HNO₃ : Na₂CO₃ = 1 : 2
Therefore, we can set up the equation:
M₁V₁ = 2M₂V₂
Where the left side of the equation has the molarity and volume of HNO₃ and the right side has the molarity and concentration of Na₂CO₃. Substituting:
M₁ = (2 x 0.108 x 35.7) / 25
M₁ = 0.308 M
I think it is D. coarse mixture
hope this helps:)
In 1 mole of
, there are 3 moles of ions, 1 mole of Ca^{2+} and 2 mole of
.

Molar mass of
is 110.98 g/mol. Calculating number of moles from given mass as follows:

Thus, number of moles of ions will be
.
Since, 1 mole of any substance has
units of that substance where
is Avogadro's number.
Thus, 9.38 mol of ions will have
number of ions.
Therefore, total number of ions in 347 g of
is
.