Answer:
Therefore the density of the sheet of iridium is 22.73 g/cm³.
Explanation:
Given, the dimension of the sheet is 3.12 cm by 5.21 cm.
Mass: The mass of an object can't change with respect to position.
The S.I unit of mass is Kg.
Weight of an object is product of mass of the object and the gravity of that place.
Density: The density of an object is the ratio of mass of the object and volume of the object.

[S.I unit of mass= Kg and S.I unit of m³]
Therefore the S.I unit of density = Kg/m³
Therefore the C.G.S unit of density=g/cm³
The area of the sheet is = length × breadth
=(3.12×5.21) cm²
=16.2552 cm²
Again given that the thickness of the sheet is 2.360 mm =0.2360 cm
Therefore the volume of the sheet is =(16.2552 cm²×0.2360 cm)
=3.8362272 cm³
Given that the mass of the sheet of iridium is 87.2 g.

=22.73 g/cm³
Therefore the density of the sheet of iridium is 22.73 g/cm³.
<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>
The energy is transformed into kinetic energy which makes the substance to move. The law of conservation of energy which is the first law of thermodynamics states that in a closed system energy can neither be created nor destroyed but can change from one form to another
The number of sp2 hybrid orbitals on the carbon atom in CO32– is 3. Because hybrids = combination of 2 different types of orbitals
sp2 = 1/3 s character + 2/3 p character