Answer:
The question involves drawing of structures and showing mechanism in which brainly text editor did not support. I made sure I created a pdf file with both the anwsers and explanations in it. The pdf can be found in the attachment below.
Explanation:
Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
Answer:
The volumes are both, accurate and precise.
Explanation:
In the measurement of a set, precision refers to how much coincidence exists in the measurements of an specific value, as the measurements are close, we can say the volumes are precise.
Accuracy means the agreement that exists between the average of one
large series of measurements and the value of measurement
Media is 4,96 ml and I wanted to measure 5 ml. It is also close.