Answer:
The final temperature of water is 54.5 °C.
Explanation:
Given data:
Energy transferred = 65 Kj
Mass of water = 450 g
Initial temperature = T1 = 20 °C
Final temperature= T2 = ?
Solution:
First of all we will convert the heat in Kj to joule.
1 Kj = 1000 j
65× 1000 = 65000 j
specific heat of water is 4.186 J /g. °C
Formula:
q = m × c × ΔT
ΔT = T2 - T1
Now we will put the values in Formula.
65000 j = 450 g × 4.186 J /g. °C × (T2 - 20°C )
65000 j = 1883.7 j /°C × (T2 - 20°C )
65000 j/ 1883.7 j /°C = T2 - 20°C
34.51 °C = T2 - 20°C
34.51 °C + 20 °C = T2
T2 = 54.5 °C
Answer:
Explanation:Since the compound X has no net-dipole moment so we can ascertain that this compound is not associated with any polarity.
hence the compound must be overall non-polar. The net dipole moment of compound is zero means that the vector sum of individual dipoles are zero and hence the two individual bond dipoles associated with C-Cl bond must be oriented in the opposite directions with respect to each other.]
So we can propose that compound X must be trans alkene as only in trans compounds the individual bond dipoles cancel each other.
If one isomer of the alkene is trans then the other two isomers may be cis .
Since the two alkenes give the same molecular formula on hydrogenation which means they are quite similar and only slightly different.
The two possibility of cis structures are possible:
in the first way it is possible the one carbon has two chlorine substituents and the carbon has two hydrogens.
Or the other way could be that two chlorine atoms are present on the two carbon atoms in cis manner that is on the same side and two hydrogens are also present on the different carbon atoms in the same manner.
Kindly refer the attachments for the structure of compounds:
If these are you choices:
(1) Both the solid and the liquid are good conductors.
(2) Both the solid and the liquid are poor conductors.
(3) The solid is a good conductor, and the liquid is a poor conductor.
(4) The solid is a poor conductor, and the liquid is a good conductor.
Then the answer is number 4. This is because ionic compound conducts electricity when it is dissolved in water.
<span>The
energy that was produced is called, heat combustion. It is an energy released
in the form of heat when chemicals are mixed. An explosion of light and sound
are the common characteristics of heat combustion. The chemical reaction takes
place because of the presence of oxygen and hydrocarbon or organic molecule
substances that when mixed form carbon dioxide and water which then releases
heat and explosive characteristics.</span>
The correct Lewis structure for Fluorine is A.