Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
It is advisable to wear long sleeve when when a student is working in a chemistry lab so that to protect arms from lab chemicals. when someone enter the chemistry lab to wort or to study should be well prepared with appropriate gears and security measure to avoid injury.
Entropy Change is calculated by (Energy transferred) / (Temperature in kelvin)
deltaS = Q / T
Q = (mass)(latent heat of fusion)
Q = m(hfusion)
Q = (500g)(333J/g) = 166,500J
T(K) = 32 + 273.15 = 305.15K
deltaS = 166,500J / 305.15K
deltaS = 545.63 J/K