Answer:

Explanation:
HCl + NaOH ⟶ NaCl + H₂O
There are two energy flows in this reaction.
Heat of reaction + heat to warm water = 0
q₁ + q₂ = 0
q₁ + mCΔT = 0
Data:
m(HCl) = 50 g
m(NaOH) = 50 g
T₁ = 22 °C
T₂ = 28.87 °C
C = 4.18 J·°C⁻¹g⁻¹
Calculations:
m = 50 + 50 = 100 g
ΔT = 28.87 – 22 = 6.9 °C
q₂ = 100 × 4.18 × 6.9 = 2900 J
q₁ + 2900 = 0
q₁ = -2900 J
The negative sign tells us that the reaction produced heat.
The reaction produced
.
Answer:
- 0.0249% Sb/cm

Explanation:
Given that:
One surface contains 1 Sb atom per 10⁸ Si atoms and the other surface contains 500 Sb atoms per 10⁸ Si atoms.
The concentration gradient in atomic percent (%) Sb per cm can be calculated as follows:
The difference in concentration = 
The distance
= 0.2-mm = 0.02 cm
Now, the concentration of silicon at one surface containing 1 Sb atom per 10⁸ silicon atoms and at the outer surface that has 500 Sb atom per 10⁸ silicon atoms can be calculated as follows:

= - 0.0249% Sb/cm
b) The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 1 Sb atoms can be calculated by using the formula:

Lattice parameter = 5.4307 Å; To cm ; we have
= 

= 
The concentration
of Sb in atom/cm³ for the surface of 500 Sb can be calculated as follows:

= 
= 
Finally, to calculate the concentration gradient



Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.
Answer: C
I hope this helped you
Answer: B) The energy of the solid increases, and the particles begin to slide past each other.
Explanation:
The energy of the solid matter is required to be increased so that molecules of the solid matter get separated from each other and an transition from solid matter to liquid matter occurs. The liquid components of the matter will slide past each other as they have obtain energy for fluidity. The liquid iron can be molded into any shape and the energy decreases considerably.