Answer:
ΔH= 3KJ
Explanation:
The total heat absorbed is the total energy in the process, and that is in form of entalpy.
ΔH = q + ΔHvap, where q is the heat necessary for elevate the temperature of dietil ether. Suppose the initial temperature is room temperature (25ºC=298 K), then
q= 10g x2.261 J/gK x(310 K - 298K)= 271.32 J= 0.3 kJ
Then
ΔHvap = 10g C4H10O x (1 mol C4H10O/74.12 g C4H10O) x( 15.7 KJ/ 1 mol C4H10O) = 2.12 KJ
ΔH= 2.5KJ ≈ 3KJ
It is called terminal velocity. I hope it's right though...
Answer: You're right, it's 8 M
Explanation: The higher the number, the sweater it is.
Answer:
A
Explanation:
During the light stage of photosynthesis, water splits in a photolysis reaction. The hydrogen now combines with CO2 to form the sugar and the oxygen originally from the water is released back into the atmosphere.
Answer:
The right response will be "Speed".
Explanation:
- Intensive or Individualized physical property becomes found when "speed" seems to be the excrement of either an individual who sits within a closed or contained environment that can hit a person one meter away after sneezing or coughing.
- This measure seems to be "meter per second", its a intense property.