The balanced equation for the above reaction is
HBr + KOH ---> KBr + H₂O
stoichiometry of HBr to KOH is 1:1
HBr is a strong acid and KOH is a strong base and they both completely dissociate.
The number of HBr moles present - 0.25 M / 1000 mL/L x 52.0 mL = 0.013 mol
The number of KOH moles added - 0.50 M / 1000 mL/L x 26.0 mL = 0.013 mol
the number of H⁺ ions = number of OH⁻ ions
therefore complete neutralisation occurs.
Therefore solution is neutral. At 25 °C, when the solution is neutral, pH = 7.
Then pH of solution is 7
Hybridization refers to the mixing of atomic orbitals in an atom. The number of hybrid orbitals needs to be equal to the number of orbitals that have involved in prior to mixing.
The isolated atoms cannot prevail in a hybridized state as the atom in an isolated state do not form any kind of bond with the other atom, due to which the atomic orbitals do not go through the process of hybridization.
From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
Around 24.85 miles per hour
, divide the length value by 1.60
The correct answer would be the third option. If a solution process is exothermic, the energy required is less than the energy released. An exothermic reaction is a reaction that releases energy to the surroundings. The energy released should be more than what is absorbed in order to maintain the reaction.