Answer: the scientist should ensure that the volume is measured in dm3(or L), the pressure in atm, the temperature in Kelvin and use the gas constant 0.082atm.dm3.K^-1.mol^-1
Answer:MnCO3+2H2O----->MnO2+ HCO3-+2e-+3H+
Explanation:The equation to be balanced is
MnCO3 ------> MnO2+HCO3-
The oxidation number of Mn changes from +2 in MnCO3 to +4 in MnO2
Therefore two electrons must be added to the right as shown below:
MnCO3 -------> MnO2+ HCO3-+ 2e-Now,there is one negative charge HCO3- and 1 negative charge on the two electrons making a total of -3 charges on the right. There is zero charge on the left.
To balance the equation,add3H+on the right,to cancel out the charges.
MnCO3 --------> MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Adding H2O to balance Hydrogen and Oxygen atoms:
MnCO3+2H2O ------->MnO2+HCO3-+2e-+3H+
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
The ratio of moles of reactants to moles of products can be seen from the coefficients in a balanced equation. In our case 4 moles of hydrochloric acid reacts with one mole of oxygen to produce two moles of chlorine and water. So, <span> the ratio of moles of hydrochloric acid to moles of chlorine is 2:1. To determine the number moles, divide the mass by the mass of one mole. </span>
<span>Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams </span>
<span>Number of moles = 335 ÷ 70.9 </span>
<span>This is approximately 4.72 moles. The number of moles of hydrochloric acid is twice this number. </span>
<span>Mass of one mole = 1 + 35.46 = 36.45 grams </span>
<span>Total mass = 2 * (335 ÷ 70.9) * 36.45 </span>
<span>This is approximately 344.45 grams.
Correct answer A.</span>