On temperature 25°C (298,15K) and pressure of 1 atm each gas has same amount of substance:
n(gas) = p·V ÷ R·T = 1 atm · 20L ÷ <span>0,082 L</span>·<span>atm/K</span>·<span>mol </span>· 298,15 K
n(gas) = 0,82 mol.
1) m(He) = 0,82 mol · 4 g/mol = 3,28 g.
d(He) = 10 g + 3,28 g ÷ 20 L = 0,664 g/L.
2) m(Ne) = 0,82 mol · 20,17 g/mol = 16,53 g.
d(Ne) = 26,53 g ÷ 20 L = 1,27 g/L.
3) m(CO) = 0,82 mol ·28 g/mol = 22,96 g.
d(CO) = 32,96 g ÷ 20L = 1,648 g/L.
4) m(NO) = 0,82 mol ·30 g/mol = 24,6 g.
d(NO) = 34,6 g ÷ 20 L = 1,73 g/L.
Answer:
The correct answer is - C27H36N2O10.
Explanation:
C27H36N2O10 is the chemical formula of polyurethane foam which is a linear polymer manufactured by reacting polyols and diisocyanates. Polyurethane foam is used as a thermal insulator.
It used as filling material for various walls such as partition walls inside your house, determines the maintenance of proper insulation. It is not an acidic material that will dissolve easily. It is used not just as wall-filling material but also for sealer and filling in furniture and carpets.
From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
a scale-model mound made of the same materials that make the real hill
Answer:
Explanation:
Density of gold is 19.3 g / cm³
Density of copper is 8.96 g / cm³
Density of bronze is 8.7 g / cm³
Hence when the gold and copper or bronze are mixed , the density of gold will be reduced due to less density of copper and bronze in comparison to that of gold.