The one property that you can always depend on to change vapor pressure is temperature. So as the water's temperature increases so does the vapor pressure. The warmer the water, the higher the vapor pressure.
Blank one: Hot water
Blank Two: Temperature
Answer:
( About ) 0.03232 M
Explanation:
Based on the units for this reaction it should be a second order reaction, and hence you would apply the integrated rate law equation "1 / [X] = kt + 1 / [
]"
This formula would be true for the following information -
{
= the initial concentration of X, k = rate constant, [ X ] = the concentration after a certain time ( which is what you need to determine ), and t = time in minutes }
________
Therefore, all we have left to do is plug in the known values. The initial concentration of X is 0.467 at a time of 0 minutes, as you can tell from the given data. This is not relevant to the time needed in the formula, as we need to calculate the concentration of X after 18 minutes ( time = 18 minutes ). And of course k, the rate constant = 1.6
1 / [X] = ( 1.6 )( 18 minutes ) + 1 / ( 0.467 ) - Now let's solve for X
1 / [X] = 28.8 + 1 / ( 0.467 ),
1 / [X] = 28.8 + 2.1413...,
1 / [X] = 31,
[X] = 1 / 31 = ( About ) 0.03232 M
Now for this last bit here you probably are wondering why 1 / 31 is not 0.03232, rather 0.032258... Well, I did approximate one of the numbers along the way ( 2.1413... ) and took the precise value into account on my own and solved a bit more accurately. So that is your solution! The concentration of X after 18 minutes is about 0.03232 M
Fractional distillation is a method for separating a liquid from a mixture of two or more liquids. For example, liquid ethanol can be separated from a mixture of ethanol and water by fractional distillation. This method works because the liquids in the mixture have different boiling points.
The following are true:-
An atom of oxygen and the ion of oxygen both have 8 protons.
As you add or remove neutrons from the nucleus, isotopes are formed.
Assume 100 g of compound. This turns percent to mass. Calculate moles:
S ---> 30/32 = 0.9375
F ---> 70 / 19 = 3.6842
get whole number ratio:
0.9375 / 0.9375 = 1
3.6842 / 0.9375 = 3.93 = 4
Answer : SF4