Answer:
1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]
Explanation:
Based in the reaction:
Ca₁₀(PO₄)₆(OH)₂(s) ⇄ 10Ca²⁺(aq) + 6PO₄³⁻(aq) + 2OH⁻(aq)
Solubility product, ksp, is defined as:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [PO₄³⁻]⁶ [OH⁻]²
From 1 mole of hydroxyapatite are produced 10 moles of Ca²⁺ and 6 moles of PO₄³⁻. That means moles of PO₄³⁻ are:
6/10 Ca²⁺ = PO₄³⁻
Replacing in ksp formula:
ksp = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [OH⁻]²
As [OH⁻] is 2.50x10⁻⁶M and ksp is 2.34x10⁻⁵⁹:
2.34x10⁻⁵⁹ = [Ca²⁺]¹⁰ [0.6Ca²⁺]⁶ [2.50x10⁻⁶]²
3.744x10⁻⁴⁸ = 0.046656[Ca²⁺]¹⁶
<em />
<em>1.315x10⁻³M = [Ca²⁺]</em>
<em />
I hope it helps!
0.1045M is the concentration of the original sulfuric acid solution
Explanation:
Titration is done to know the volume or concentration of unknown electrolyte.
Data given:
volume of acid = 50 ml
molarity of acid =?
volume of base NaOH = 34.62 ml
molarity of the base = 0.1510
For titration the formula used is,
Macid x Vacid = Mbase x V base
Putting the values in above equation:
M acid x 50 = 34.62 x 0.1510
Macid = 
= 0.1045 M is the molarity of sulphuric acid solution used in neutralization of 0.1510 M base solution.
A micelle refers to an aggregate of a surfactant molecule, which a dispersed in a liquied colloid. In an aqueous liquid, a micelle is arranged in such a way that its hydrophillic head region will be in contact with the surrounding solvents while the hydrophobic tail region will be embedded in its center.
The three dimensional shape of a micelle is A SPHERE.
Answer:
Well this is a metathesis or partner exchange reaction....and barium sulfate is as soluble as a brick...
Explanation:
And so...
Ba(NO3)2(aq)+K2SO4(aq)→2KNO3(aq)+BaSO4(s)⏐↓
Note that you simply HAVE TO KNOW that barium sulfate is insoluble....as is lead sulfate, and as is (less so) calcium sulfate
Explanation:
2.10 x 10^-10 M. Ans
pH + pOH = 14
Where, pOH is the power of hydroxide ion concentration and pH is the power of concetration of the H+ ion.
Now, pOH = 14 - 4.32
= 9.68
Now, the concentration of [H+] is 10-7 M, then pH is 7 and for [OH-] = 10-7 M, the pOH is also 7.
Now, pOH = -log[OH-]
[OH-] = 10^- pOH
= 10^-9.68
= 2.10 x 10^-10 M