Answer:
(a) A strong acid
Explanation:
We have given the pH of the solution is 2.46
pH=2.46
So the concentration of 
solution having H+ concentration more than
is acidic
Since in the given solution, H+ concentration is 0.00346 M which is more than 10^{-7}[/tex] so this is an acidic solution
Note-The concentration of
decide the behavior of the solution that is, it is acidic or basic
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
Answer : The number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
Explanation :
The number of bonding electrons and non-bonding electrons in the structure of
is determined by the Lewis-dot structure.
Lewis-dot structure : It tell us about the number of valence electrons of an atom within a molecule and it is also shows the bonding between the atoms of a molecule and the lone-pair of electrons.
In the given structure, 'Xe' is the central atom and 'F' is the terminal atom.
Xenon has 8 valence electrons and fluorine has 7 valence electrons.
Total number of valence electrons in
= 8 + 2(7) = 22 electrons
From the Lewis-dot structure, we conclude that
The number of electrons used in bonding = 4
The number of electrons used in non-bonding (lone-pairs) = 22 - 4 = 18
Therefore, the number of bonding electrons and the number of non-bonding electrons are (4, 18).
The Lewis-dot structure of
is shown below.
Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.