Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
The way how <span>data is not actually obtained from the experiment represented in a line graph is defnitely that </span><span>a colored line with a broken line. It is a well known fact that to obtain the actual data from the experiment you there should be plotted points on the line. Hope it will help you! Regards.</span>
Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
1. electrons
2. From "Y" to "X"
Explanation:
1. Electrons move between the rod since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
2. The particles move from from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move. The positive charge on rod x is due to a deficit of electrons while the negative charge on rod Y is due to the excess of electrons. When the rods come together, the electrons move from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
Answer:
So she is very anxious because she has to wait 345600 seconds
Explanation:
60 second = 1 minute
60 minute = 1 hour
1 hour has 3600 seconds (60*60)
24 hour = 1 day
3600 second * 24 hours =
1 day has 86400 seconds so in four days
86400 * 4 = 345600