Answer:
0.125 mole
Explanation:
From Avogadro's hypothesis, we discovered that 1 mole of any substance contains 6.02x10^23 atoms.
The statement above suggests that 1 mole of chromium contains 6.02x10^23 atoms.
Now, if 1mole of of chromium contains 6.02x10^23 atoms,
Then Xmol of chromium contains 7.52x10^22 atoms i.e
Xmol of chromium = 7.52x10^22/6.02x10^23
Xmol of chromium = 0.125 mole
Therefore, 0.125 mole of chromium contains 7.52x10^22 atoms
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
As number of gaseous moles in reactant and prodict are same that is 4
So No change will occur
<u>Answer:</u>
<em>The molecular formula of X is given as
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>


mass O = Total mass of the compound - (mass of C + mass of H)
=6.0 g - ( 3.65 + 0.262 ) g
=2.09 g

Least moles is for O that is 0.131mol and dividing all by the least we get

Since 2.3 is a fraction it has to be converted to a whole number so we multiply all the answers by 3

So the empirical formula is 
Empirical formula mass


Molecular formula =n × empirical formula

Compound X =
is the Answer