Answer:
b. 295 pm
Explanation:
To answer this question we need to use the equation of a face-centered cubic laticce:
Edge length = √8 R
<em>Where R is radius of the atom.</em>
<em />
Replacing:
417pm = √8 R
R = 147.4pm is the radius of the atom
As diameter = 2 radius.
Diameter of the metal atom is:
147.4pm* 2 =
295pm
Right answer is:
<h3>b. 295 pm
</h3>
Answer:
Keiko should mix 20 mL 1% solution and 80 mL 6% solution for to make 100 mL 5% solution
Explanation:
There are 2 unknown values X= mL 6% solution and Y=1% solution. So, we need 2 equations:
1. Equation acid concentration. X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%
2. Equation solvent concentration X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
When clearing X and Y :
(X mL 6% + Y mL 1% = 100 mL 5%) (-15,7)
X mL 94% + Y mL 99% = 100 mL 95%
_______________________________
- Y 0.83 = 16.5
Y = 19.9 mL 1% solution
Replace Y in anyone equation and X = 80 mL 6% solution
I hope to see been helpful
Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
Answer : The mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
Explanation :
As we are given that,
The weight of the chain per unit length = 2.16 kg/m
Now we have to determine the mass of chain for 7.0 m length.
As, the mass of 1 m length of chain = 2.16 kg
So, the mass of 7.0 m length of chain = 
= 15.12 kg
Therefore, the mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
These gases very rarely react, with others and also noble gases are odourless and colourless.
Explanation:
- Noble gases will not react with anything so that is the reason why they are known as an inert gas.
- Noble gases are present in group 18 on the periodic table and following the rule of the octet which is they completed their orbital by s2p6 which is the highest energy level.
- Most elements are discovering through their reactivity with the other elements, commonly with oxygen. In the case of a noble gas, it is difficult for a scientist to work with the gases which have very less or no chemical property in terms of their reactivity.