
given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
The answer is 3.39 mol.
<span>Avogadro's number is the number of molecules in 1 mol of substance.
</span><span>6.02 × 10²³ molecules per 1 mol.
</span>2.04 × 10²⁴<span> molecules per x.
</span>6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = 2.04 × 10²⁴ molecules : x
x = 2.04 × 10²⁴ molecules * 1 mol : 6.02 × 10²³ molecules
x = 2.04/ 6.02 × 10²⁴⁻²³ mol
x = 0.339 × 10 mol
<span>x = 3.39 mol
</span>
Answer:
Lewis acid- Fe3+
Lewis base- water molecule
Explanation:
Acids and bases have been defined in diverse ways. There have been definitions put forward by Arrhenius, Brownstead and Lowry as well as Lewis. Each definition his useful in its own way.
Lewis acids are lone pair acceptors such as metal ions. This implies that in the particular instance of this reaction, Fe3+ is the lewis acid.
Similarly, a Lewis base is a lone pair donor, all ligands are lone pair donors since they donate one or more lone pairs of electrons to Lewis acids. In the particular instance of this reaction, the Lewis base is the water molecule.
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
Answer:
0.66g of water
Explanation:
Molar heat of vaporization of any substance is defined as the heat necessary to vaporize 1 mole of the substance.
If heat of vaporization of water is 40.79kJ/mol and you add 1.50kJ, the moles you vaporize are:
1.50kJ × (1mol / 40.79kJ) = 0.0368 moles of water.
As molar mass of water is 18.01g/mol, mass of water that can be vaporized are:
0.0368 moles × (18.01g / mol) = <em>0.66g of water</em>