Answer:
Energy would be absorbed.
Explanation:
Lattice energy is defined as the energy required to break apart an ionic solid and convert its component atoms into gaseous ions. That is what you're doing in:
KCl (s) → K⁺(g) + Cl⁻(g)
The energy you require to obtain this reaction is 701 kJ/mol. As the value is positive, <em>energy would be absorbed.</em>
<em />
I hope it helps!
Answer:
molecular weight (Mb) = 0.42 g/mol
Explanation:
mass sample (solute) (wb) = 58.125 g
mass sln = 750.0 g = mass solute + mass solvent
∴ solute (b) unknown nonelectrolyte compound
∴ solvent (a): water
⇒ mb = mol solute/Kg solvent (nb/wa)
boiling point:
- ΔT = K*mb = 100.220°C ≅ 373.22 K
∴ K water = 1.86 K.Kg/mol
⇒ Mb = ? (molecular weight) (wb/nb)
⇒ mb = ΔT / K
⇒ mb = (373.22 K) / (1.86 K.Kg/mol)
⇒ mb = 200.656 mol/Kg
∴ mass solvent = 750.0 g - 58.125 g = 691.875 g = 0.692 Kg
moles solute:
⇒ nb = (200.656 mol/Kg)*(0.692 Kg) = 138.83 mol solute
molecular weight:
⇒ Mb = (58.125 g)/(138.83 mol) = 0.42 g/mol
Answer:
Explanation:
The lewis structure (indicating all the atoms and patterns provided as hint in the question) of glycine can be seen in the attachment below. While the chemical structure of glycine can be seen below
H
|
H₂N - C - C =O
| \
H OH
The structure (of glycine) above provides a "fair idea" of how the lewis structure will be.
Hi there
Formula
M1V1=M2V2
(455*6)/2500
Answer
1.092 M