Answer:
Neither accurate nor precise
Explanation:
The values were not near or even the same as the accepted value thus making it neither accurate nor precise.
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Answer:- 
Solution:- It is a volume unit conversion problem where we are asked to convert the volume from
to microliters.
We know that:
= 1 mL

and, 
Let's use these conversions factors for the desired conversion using dimensional as:

= 
So, the answer is
.
He person lost 1224.7 grams.
The number of moles of NaOh that are contained in 65ml of 2.20M solution NaOh in H2o is calculated using the below formula
moles = molarity x volume /1000
that is 65 x2.20 /1000= 0.143 moles