There’s no question for me to answer ?
Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).
Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation:
Answer:
She should not have multiplied the nitrogen atom by subscript 2.
Explanation:
Chemical formula:
3(NH₄)₂SO₄
Elements present in given formula:
Nitrogen
Hydrogen
Sulfur
Oxygen
Total number of atoms of elements:
N = 3×1×2 = 6
H = 4×2×3 = 24
S = 1×3 = 3
O = 3×4 = 12
The number nitrogen atoms are six. Elena did mistake by counting the number of nitrogen. She should didn't multiplied the nitrogen atom by subscript 2.
0.6137 g of KHP contains 1.086 × 10^21 acidic protons.
Number of moles of KHP = mass of KHP/molar mass of KHP
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mass of KHP = 0.6137 g
Number of moles of KHP = 0.6137 g/204.22 g/mol = 0.003 moles of KHP
Now, 1 each molecule of KHP contains 1 acidic proton.
For 0.003 moles of KHP there are; 0.003 × 1 × NA
Where NA is Avogadro's number.
So; 0.003 moles of KHP contains 0.003 × 1 × 6.02 × 10^23
= 1.086 × 10^21 acidic protons.
Learn more: brainly.com/question/16672114