The element with the nlx notation of 5d2 in the periodic table is hafnium with a symbol of hf. It is a chemical element and has an atomic number 72. H<span>afnium chemically resembles zirconium and is found in many zirconium minerals but it is a complete contrast of zirconium which is also chemically similar to hafnium.</span>
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review
The whole Activity , poem and paragraph is missing in the question.
Answer:
(1) Liquid A
(2) Solid A
Explanation:
Using this part of the given poem
Substances and mixtures behave differently,
During boiling and melting most especially
Boiling point of substance is fixed while mixture is not
Substance melts completely but mixture does not
The boiling point of the Pure substance remain fixed after reaching its boiling point this is shown by Liquid A
Solid A is melting completely so Solid A is a pure substance.
Answer:
See explanation and image attached
Explanation:
When the carbocation is formed by the action of AlCl3 on the (CH3)3CCH2Cl, a primary carbocation is formed. The formation of the carbonation is followed by a 1,2-alkyl shift to give a tertiary carbocation which subsequently adds to the benzene ring as shown in the image attached to this answer.