The mass of the piece of lead is calculated using the below formula
Q(heat)= mC delta T
Q = 78.0 j
M=mass =?
C=specific heat capacity ( 0.130 j/g/c
delat T=change in temperature = 9.0 c
by making M the subject of the formula
M = Q/ c delta T
M= 78.0 j/ 0.130 j/g/c x 9.0 c = 66.7 g of lead
We calculate for the number of moles of water given its mass by dividing the given mass by the molar mass.
n water = (36.04 g) / (18 g/mol)
n water = 2 mols
From the given balanced equation, every 6 moles of water produced will require 7 moles of oxygen.
n oxygen = (2 mols H2O) x (7 moles O2 / 6 moles H2O)
n oxygen = 2.33 mols O2
In the bonding of elements to form compounds, intermolecular forces must be in place. These forces are due to the difference in electronegativity. The force is directed towards the more electronegative element because it attracts more electrons towards itself. In this case, Chlorine is more electronegative than Carbon.
You have to make the Lewis structure as shown in the figure. Since there are 4 valence electrons for Carbon and 7 for Cl, the total electrons would be 4 +3(7) = 25. A polar molecule is when there is an imbalance of forces creating a dipole moment. In this case, the opposite Cl branches cancel out leaving one for for the upper Cl. There is an imbalance, therefore CCl3⁻ is a polar molecule. The basis is: t<span>he molecule is nonpolar if the net molecular dipole moment is zero.</span>
Since the mass of a single popcorn kernel is not given, lets us assume that it is 1 gram
Now:
1 mole of popcorn kernels contain
kernels
Since:
1 kernel weighs 1 gram
Then,
kernels would weigh
grams