Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Answer : The new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Explanation :
Boyle's Law : It is defined as the pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.

or,

where,
= initial pressure = 3.7 atm
= final pressure = ?
= initial volume = 5.8 L
= final volume = 2.5 L
Now put all the given values in the above equation, we get:


Thus, the new pressure acting on a 2.5 L balloon is, 8.6 atm.
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
The unites of measurement in a data table should be shown in the headings of some columns.
Explanation:
The dimensions of a standard backpack is 30cm x 30cm x 40cm
The mass of an average student is 70 kg
We know that, the density of gold is 19.3 g/cm³.
Let m be the mass of the backpack. So,

An average student has a mass of 70 kg. If we compare the mass of student and mass of backpack, we find that the backpack is 10 times of the mass of the student.