FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
<span>The steps of solubility of water in N-butanol is as follows:1. N-butanol molecules are attracted to the surface of the water, 2. N-butanol molecules surround water molecules, 3. Butanol mixes with water and 4. Water molecules are carried into N-butanol.</span>
Answer:
Because there is no friction, Newton's first law states that the ball should continue to roll. (continue at a constant speed)
Explanation:
Unless acted upon by an unbalanced force, Newton's first law of motion states that an object at rest stays at rest and an object in motion stays in motion with the same speed and direction.