<span><u>PA to PB 100 pm to the left of the nucleus, along the -x axis.</u>
<u>100 pm below the nucleus along the -z axis.</u>
PAPB 100 pm in front of the nucleus, along the -y axis. 100 pm behind the nucleus, along the +y axis.
PAPB 100 pm to the right of the nucleus, along the +x axis. 100 pm above the nucleus, along the +z axis. </span>
The answer:
<span>The equation of its dissolution in water is: AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
and </span>AgNO3 → Ag + (aq) + NO3- (aq)
1 mol 1mol 1mol
? -------- 0.854mo
so for finding the value, it is sufficients to complute 1 x 0.854 mol =0.854 mol
so, 0.854 mol is required for the reaction to form 0.854 mol of Ag
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).
D is a correct Lewis Dot structure. Nitrogen has 4 valence electrons.