Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
Answer:
The reagents are
.
Explanation:
1-Methylenecyclopentene is treated with HBr form 1-bromo-1-methylcyclopentane, which is treated with strong base ethoxide ion and forms 1-methylcyclopent-1-ene.
This alkene is treated with osmium tetraoxide in the presence of sodium bisulfite to form target product.
The chemical reaction is as follows.
Answer:
2,019 km
Explanation:
Step 1: Given data
Distance traveled by the car (D): 1,255 mi
Step 2: Convert the distance traveled by the car to kilometers
To convert one unit into another, we use a conversion factor. In this case, the appropriate conversion factor between miles and kilometers is 1 mile = 1.609 km. The distance traveled by the car, in kilometers, is:
D = 1,255 mi × (1.609 km/1 mi) = 2,019 km
The graph is needed to answer this question.
Solubility may increase or decrease with temperature depending on the properties of the solute and the solvent.
It is quite common that the solubility of the ionic compounds, like KBr, in water increases with temperature.
Use your solubility curve for the KBr and you wiil see a line that starts at a solubility a little greater than 50 grams of the salt in 100 grams of water for temperaute 0°C and increase linearly until almost 100 grams of the salt in 100 grams of water at 100°C.
So, in this case you can affirm that the solubility of KBr increases with the temperature.
Answer: the second option: the solubility increases.
Assuming that the combustion formula is
CH4 + 2O2 --> 2H2O + CO2<span>,
That means for every 1 molecule of methane(CH4) there will be one molecule of carbon dioxide(</span>CO2) produced. Methane molecular weight 16, carbon dioxide molecular weight is 44. Then the percent yield should be:
1 * (0.374/ 16) /(0.983/44)= 0.374*44/ 0.983 * 16= 104.6%
You sure the number is correct? Percent yield should not exceed 100%