Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
Answer: 17 years
Explanation:
Expression for rate law for first order kinetics for radioactive substance is given by:

where,
k = rate constant
t = age of sample
a = let initial amount of the reactant
a - x = amount left after decay process
a) for completion of half life:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) for 8900 g of the mass of the sample to reach 7700 grams


Thus it will take 17 years
Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
The new volume at standard pressure of 1 atm is 21294 liters.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the gas V1 = 338 liters
initial pressure on the gas P1 = 63 atm
standard pressure as P2 = 1 atm
Final volume at standard pressure V2 =?
The data given shows that Boyle's law equation is to used:
P1V1 = P2V2
rearranging the equation to calculate V2,
V2 = 
Putting the values in the equation:
V2 = 
= 21294 L
as the pressure on the gas is reduced to 1 atm the volume of the gas increased incredibly to 21294 litres.