Answer: -227 kJ
Explanation:
The balanced chemical reaction is,

The expression for enthalpy change is,
![\Delta H=\sum [n\times \Delta H_f(product)]-\sum [n\times \Delta H_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20H_f%28reactant%29%5D)
![\Delta H=[(n_{CO_2}\times \Delta H_{CO_2})+ n_{H_2O}\times \Delta H_{H_2O})]-[(n_{C_2H_2}\times \Delta H_{C_2H_2})+(n_{O_2}\times \Delta H_{O_2})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H%3D%5B%28n_%7BCO_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BCO_2%7D%29%2B%20n_%7BH_2O%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BH_2O%7D%29%5D-%5B%28n_%7BC_2H_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%28n_%7BO_2%7D%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BO_2%7D%29%5D)
where,
n = number of moles
(as heat of formation of substances in their standard state is zero
Now put all the given values in this expression, we get
![-1255.8=[(2\times -393.5)+(1\times -241.8)]-[(1\times \Delta H_{C_2H_2})+(\frac{5}{2}\times 0)]](https://tex.z-dn.net/?f=-1255.8%3D%5B%282%5Ctimes%20-393.5%29%2B%281%5Ctimes%20-241.8%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%28%5Cfrac%7B5%7D%7B2%7D%5Ctimes%200%29%5D)
![-1255.8=[(-787)+(-241.8)]-[(1\times \Delta H_{C_2H_2})+(0)]](https://tex.z-dn.net/?f=-1255.8%3D%5B%28-787%29%2B%28-241.8%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20H_%7BC_2H_2%7D%29%2B%280%29%5D)

Therefore, the enthalpy change for
is -227 kJ.
1)we need a balanced equation: CuSO₄ + Zn ---> ZnSO₄ + Cu
2) we need to convert the grams of CuSO₄ to moles using the molar mass.
molar mass CuSO₄= 63.5 + 32.0 + (4 x 16.0)= 160 g/mol

3) convert moles of CuSO₄ to moles of Cu

4) convert moles of Cu to grams using it's molar mass.
molar mass Cu= 63.5 g/mol

I did it step-by-step as the explanation but you can do all of this in one step.
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Hi there
Formula
M1V1=M2V2
(455*6)/2500
Answer
1.092 M
<span>Grapefruit juice is approximately pH 3, andtomato juice is approximately pH 4. A glass of grapefruit juice contains _3_ H+ as a glass of tomato juice.</span><span>
</span>