Answer:
x means unknown it is an unknown value.
For example if you have 2 x you have 2 u know values.
Explanation:
If you want us to explain it further please provide a picture.
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer:
Explanation:
N₂ + 3H₂ = 2 NH₃
1 vol 2 vol
786 liters 1572 liters
786 liters of dinitrogen will result in the production of 1572 liters of ammonia
volume of ammonia V₁ = 1572 liters
temperature T₁ = 222 + 273 = 495 K
pressure = .35 atm
We shall find this volume at NTP
volume V₂ = ?
pressure = 1 atm
temperature T₂ = 273


liter .
mol weight of ammonia = 17
At NTP mass of 22.4 liter of ammonia will have mass of 17 gm
mass of 303.44 liter of ammonia will be equal to (303.44 x 17) / 22.4 gm
= 230.28 gm
=.23 kg / sec .
Rate of production of ammonia = .23 kg /s .
Answer:
Mass released = 8.6 g
Explanation:
Given data:
Initial number of moles nitrogen= 0.950 mol
Initial volume = 25.5 L
Final mass of nitrogen released = ?
Final volume = 17.3 L
Solution:
Formula:
V₁/n₁ = V₂/n₂
25.5 L / 0.950 mol = 17.3 L/n₂
n₂ = 17.3 L× 0.950 mol/25.5 L
n₂ = 16.435 L.mol /25.5 L
n₂ = 0.644 mol
Initial mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.950 mol × 28 g/mol
Mass = 26.6 g
Final mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.644 mol × 28 g/mol
Mass = 18.0 g
Mass released = initial mass - final mass
Mass released = 26.6 g - 18.0 g
Mass released = 8.6 g
(29.8 g) / [0.184 mol (44.00964 g CO2/mol)] =0.832= 83.2% yield CO2
(hope this helps)