Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>
What is the difference between calories and kilocalories? The "calorie" we refer to in food is actually kilocalorie. One (1) kilocalorie is the same as one (1) Calorie (upper case C). A kilocalorie is the amount of heat required to raise the temperature of 1 kilogram of water one degree Celsius.
Answer:
19
Explanation:
The total distance traveled by the toy cay would be 19 cm.
The total distance traveled should not be mistaken for total displacement. While displacement measures the distance and direction from the starting position of the toy car relative to its final position, the total distance traveled is calculated by adding all the movements of the toy car together. Hence;
Total distance traveled = 9 + 4 + 6 = 19 cm
Answer:
1.053×10²⁴ atoms of gold
Explanation:
Hello,
Gold nugget are usually the natural occurring gold and they contain 85% - 90% weight of pure gold.
In this question, we're required to find the number of atoms in 344.75g of a gold nugget.
We can use mole concept relationship between Avogadro's number and molar mass.
1 mole = molar mass
Molar mass of gold = 197 g/mol
1 mole = Avogadro's number = 6.022 × 10²³ atoms
Number of mole = mass / molar mass
Mass = number of mole × molar mass
Mass = 1 × 197
Mass = 197g
197g is present in 6.022×10²³ atoms
344.75g will contain x atoms
x = (344.75 × 6.022×10²³) / 197
X = 1.053×10²⁴ atoms
Therefore 344.75g of gold nugget will contain 1.053×10²⁴ atoms of gold
Answer:
The true statement is option A.
Explanation:
Using ideal gas equation:
PV = nRT
where,
P = Pressure of gas = 1 atm
V = Volume of gas = ?
n = number of moles of gas = 1 mol
R = Gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = Temperature of gas = 273.15 K

V = 22.42 L
This means that 1 mole of an ideal gas at STP occupies 22.42 liters of volume.
So, 1 mole of helium gas and 1 mole of oxygen gas will have same value of volume in their respective balloons at STP.