In this question we need to find the new volume of the gas. Since we have been given the pressure and temperature change, we can used to combined gas law equation.

the parameters for 1st instance are given on the left side and parameters for the second instance are given on the right side of the equation
(319 mmHg x 0.558 L)/ 115 K = (215 mmHg x V)/387 K
V = 2.79 L
<span>The steps of solubility of water in N-butanol is as follows:1. N-butanol molecules are attracted to the surface of the water, 2. N-butanol molecules surround water molecules, 3. Butanol mixes with water and 4. Water molecules are carried into N-butanol.</span>
Answer:
relative rate of diffusion is 1.05
Explanation:
According to Graham's law of difussion:
Rate of diffusion is inversely proportional to the square root of molecular weight of a molecule.
For two given molecules:

The given molecules are
Water = 18.01
Heavy water =20.03
Thus the relative rate of diffusion will be:

1.
cost in cents
cost = 5m
2.
miles = c + 2
Answer:
9.1
Explanation:
Step 1: Calculate the basic dissociation constant of propionate ion (Kb)
Sodium propionate is a strong electrolyte that dissociates according to the following equation.
NaC₃H₅O₂ ⇒ Na⁺ + C₃H₅O₂⁻
Propionate is the conjugate base of propionic acid according to the following equation.
C₃H₅O₂⁻ + H₂O ⇄ HC₃H₅O₂ + OH⁻
We can calculate Kb for propionate using the following expression.
Ka × Kb = Kw
Kb = Kw/Ka = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.3 × 10⁻⁵ = 7.7 × 10⁻¹⁰
Step 2: Calculate the concentration of OH⁻
The concentration of the base (Cb) is 0.24 M. We can calculate [OH⁻] using the following expression.
[OH⁻] = √(Kb × Cb) = √(7.7 × 10⁻¹⁰ × 0.24) = 1.4 × 10⁻⁵ M
Step 3: Calculate the concentration of H⁺
We will use the following expression.
Kw = [H⁺] × [OH⁻]
[H⁺] = Kw/[OH⁻] = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.4 × 10⁻⁵ = 7.1 × 10⁻¹⁰ M
Step 4: Calculate the pH of the solution
We will use the definition of pH.
pH = -log [H⁺] = -log 7.1 × 10⁻¹⁰ = 9.1