Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
2.10 x 10^-10 M. Ans
pH + pOH = 14
Where, pOH is the power of hydroxide ion concentration and pH is the power of concetration of the H+ ion.
Now, pOH = 14 - 4.32
= 9.68
Now, the concentration of [H+] is 10-7 M, then pH is 7 and for [OH-] = 10-7 M, the pOH is also 7.
Now, pOH = -log[OH-]
[OH-] = 10^- pOH
= 10^-9.68
= 2.10 x 10^-10 M
Answer:
The evidence showing that there is a chemical reaction taking place is the instantaneous temperature drop once the cold pack is shaken.
Explanation:
When an athlete applies a cold pack to the injury, they shake it before, mixing the water and <em>ammonium-nitrate fertilizer</em> inside the cold pack. This mixing is an endothermic reaction, which means it absorbs heat. In turn, the temperature falls to 35 F for around 10 minutes.
Answer:
-800 kJ/mol
Explanation:
To solve the problem, we have to express the enthalpy of combustion (ΔHc) in kJ per mole (kJ/mol).
First, we have to calculate the moles of methane (CH₄) there are in 2.50 g of substance. For this, we divide the mass into the molecular weight Mw) of CH₄:
Mw(CH₄) = 12 g/mol C + (1 g/mol H x 4) = 16 g/mol
moles CH₄ = mass CH₄/Mw(CH₄)= 2.50 g/(16 g/mol) = 0.15625 mol CH₄
Now, we divide the heat released into the moles of CH₄ to obtain the enthalpy per mole of CH₄:
ΔHc = heat/mol CH₄ = 125 kJ/(0.15625 mol) = 800 kJ/mol
Therefore, the enthalpy of combustion of methane is -800 kJ/mol (the minus sign indicated that the heat is released).
Answer : The correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.
Explanation :
According to the molecular orbital theory, the general molecular orbital configuration will be,
![(\sigma_{1s}),(\sigma_{1s}^*),(\sigma_{2s}),(\sigma_{2s}^*),(\sigma_{2p_z}),[(\pi_{2p_x})=(\pi_{2p_y})],[(\pi_{2p_x}^*)=(\pi_{2p_y}^*)],(\sigma_{2p_z}^*)](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29)
As there are 14 electrons present in the given configuration.
The molecular orbital configuration of molecule will be,
![(\sigma_{1s})^2,(\sigma_{1s}^*)^2,(\sigma_{2s})^2,(\sigma_{2s}^*)^2,(\sigma_{2p_z})^2,[(\pi_{2p_x})^1=(\pi_{2p_y})^1],[(\pi_{2p_x}^*)^0=(\pi_{2p_y}^*)^0],(\sigma_{2p_z}^*)^0](https://tex.z-dn.net/?f=%28%5Csigma_%7B1s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B1s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2s%7D%5E%2A%29%5E2%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%29%5E2%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%29%5E1%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%29%5E1%5D%2C%5B%28%5Cpi_%7B2p_x%7D%5E%2A%29%5E0%3D%28%5Cpi_%7B2p_y%7D%5E%2A%29%5E0%5D%2C%28%5Csigma_%7B2p_z%7D%5E%2A%29%5E0)
The number of unpaired electron in the given configuration is, 2. So, this is paramagnetic. That means, more the number of unpaired electrons, more paramagnetic.
Hence, the correct option is, (a) paramagnetic with two unpaired electrons.