Answer:
a) 0.210 j
/k
b) 0.032 j/k
Explanation:
Find the attachment for solution
<span>1 ml of water weighs 1 gram so 1 liter (1000 ml) weighs 1000 grams. A 3% solution (3% = 0.03) of hydrogen peroxide (w/v) would contain 1000 grams x 0.03 or 30 grams. The chemical formula of hydrogen peroxide is H2O2 and a mole weighs 34.0147 grams/mole. So 30 grams of H2O2 divided by 34.0147 grams/mole equals 0.88 moles of H2O2. The concentration of a 3% (w/v) hydrogen peroxide solution therefore contains 30 grams of H202 (or 0.88 moles of H202) per in a liter of water (or 1000 grams H20) would thus be 0.88 moles H2O2 per liter (0.88 moles H2O2/l) .</span>
Answer:
8 Silicon atom are present in unit cell.
16 oxygen atoms are present unit cell.
Explanation:
Number of atoms in unit cell = Z =?
Density of silica = tex]2.32 g/cm^3[/tex]
Edge length of cubic unit cell = a = 0.700 nm = 

Molar mass of Silica = 
Formula used :
where,
= density
Z = number of atom in unit cell
M = atomic mass
= Avogadro's number
a = edge length of unit cell
On substituting all the given values , we will get the value of 'a'.
1 silicon is 2 oxygen atoms. then 8 silicon atoms will be 16 oxygen atoms.
Answer:
The carbons of the acetyl group oxidize which generate CO2, and in turn H2O.
Explanation:
The pyruvic acid that is generated during glycolysis enters the mitochondria. Inside this organelle, the acid molecules undergo a process called oxidative decaborxylation in which an enzyme of several cofactors is involved, one of which is coenzyme A. Pyruvic acid is transformed into an acetyl molecule and these are been introduced to the begining of the Krebs Cycle where the acetyl-group (2C) from acetyl-CoA is transferred to oxaloacetate (4C) to produce citrate (6C). As the molecule cycles the two carbons of the acetyl oxidize and are released in the form of CO2. Then the energy of the Krebs cycle becomes sufficient to reduce three NAD +, which means that three NADH molecules are formed. Although a small portion of energy is used to generate ATP, most of it is used to reduce not only the NAD + but also the FAD which, if oxidized, passes to its reduced state, FADH2
Answer:
To prepare 50L of 32% solution you need: 11L of 30% solution, 22L of 50% solution and 17L of 10% solution.
Explanation:
A 32% solution of acid means 32L of acid per 100L of solution. As the chemist wants to make a solution using twice as much of the 50% solution as of the 30% solution it is possible to write:
2x*50% + x*30% + y*10% = 50L*32%
<em>130x + 10y = 1600 </em><em>(1)</em>
<em>-Where x are volume of 30% solution, 2x volume of 50% solution and y volume of 10% solution-</em>
Also, it is possible to write a formula using the total volume (50L), thus:
<em>2x + x +y = 50L</em>
<em>3x + y = 50L </em><em>(2)</em>
If you replace (2) in (1):
130x + 10(50-3x) = 1600
100x + 500 = 1600
100x = 1100
<em>x = 11L -Volume of 30% solution-</em>
2x = 22L -Volume of 50% solution-
50L - 22L - 11L = 17 L -Volume of 10% solution-
I hope it helps!